گلدان و پایه تمام خاتم

هنر خاتم کاری

تاریخچه خاتم کاری

هنر خاتم سازی یکی از مهم ترین هنرهای دستی ایران است که ارزش هنری بسیار بالایی دارد . سابقه ی خاتم سازی در ایران از زمان های خیلی قدیم وجود داشته است .

درباره ی مخترع خاتم روایات زیادی بین خاتم سازان و هنرمندان وجود دارد ولی آن چه قابل ذکر است آن است که به درستی معلوم نیست خاتم سازی را چه کسی ابداع کرده است . روایت های زیادی وجود دارد که خواستگاه خاتم کاری را شیراز می دانند زیرا قدیمی ترین آثار خاتم کاری یعنی منبر مسجد عتیق شیراز با قدمت هزار سال در این شهر دیده شده است . با این که در دوران صفویه این هنر در اصفهان به عنوان پیشه به تولید انبوه رسید اما هنوز خاتم شیراز از لحاظ ظرافت و هنر کیفیت بسیار بالایی دارد .

اوج شکوفایی و تکامل این هنر در دوران صفویه بود . در این دوران از شیراز و سایر نقاط ایران هنرمندان به اصفهان ، پایتخت آن زمان دعوت شده و هنرمندان ضمن فعالیت در رشته های خاتم کاری ، منبت کاری ، کاشی کاری و گره چینی به ساختن ساختمان های حکومتی و بارگاه ها و اماکن مقدس تشویق و ترغیب شدند . بعد ها در زمان قاجاریه به علت عدم توجه به هنرها این هنر نیز از درجه ی اعتبار و اهمیت افتاد و اساتید و هنرمندان این رشته در بدترین و سخت ترین شرایط زندگی می کردند .

روژان مارکت

تعریف خاتم

خاتم ترکیبی است از چند ضلعی های منظم با تعداد اضلاع متفاوت ( پنج ، شش ، هفت ، هشت و ده ضلعی ) که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگهای مختلف تشکیل می شود .

خاتم از هنرهای دستی ، دقیق و پر کار است که تولید و ساخت آن احتیاج به صبر و دقت بالایی دارد . در دائره المعارف فارسی درباره ی خاتم کاری و خاتم سازی آمده است ” هنر آراستن اشیاء به صورتی شبیه موزاییک ، با مثلث های کوچک . طرح های گوناگون خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است . این اشکال هندسی را با قرار دادن مثلث های کوچک کنار هم نقش بندی می کنند . مثلث ها را از انواع چوب ، فلز و استخوان می سازند . هر چه مثلث ها ظریف تر باشند خاتم مرغوب تر است . در یک طرح خاتم برای ساختن کوچک ترین واحد هندسی حداقل سه مثلث و برای بزرگترین آن حداکثر چهارصد مثلث به کار می رود . ”

آثار با ارزش خاتم کاری

 • صندوق مرقد موسی کاظم و محمد تقی در کاظمین مربوط به دوران شاه اسماعیل صفوی در سال ۹۰۶ هجری قمری ساخته شده توسط محمد جمعه
 • صندوق مرقد حسن عسگری در سامره و صندوق مرقد علی نقی مربوط به همان دوره
 • صندوق خاتم ضریح نرگس خاتون مادر مهدی که در همان دوره ساخته و نصب شده
 • اثر بسیار زیبا و نفیس درب ورودی مدرسه چهار باغ اصفهان
 • درب خاتم امامزاده شاه رضا در قمشه (شهرضا) مربوط به سلطنت شاه طهماسب صفوی
 • صندوق خاتم مرقد علی پسر ابی طالب ساخته شده در زمان کریم خان زند و نصب آن در زمان لطفعلی خان زند
 • صندوق خاتم مرقد حسین پسر علی و ابولفضل در کربلا
 • صندوق مقبره زینب در شام

اساتید برجسته خاتم کاری

از اساتید برجسته خاتم کاری می توان به افراد زیر اشاره کرد :

 • استاد عبد الخالق گلریز خاتمی ملقب به پدر خاتم ایران
 • استاد عبدالعلی گلریز خاتمی
 • احمد روحانی

مواد اولیه در ساخت خاتم سازی

انواع چوب خاتم سازی: توسکا- کبوده- راش- گردو- بقم- عناب- نارنج و بعضی چوب های رنگ شده

استخوان ( استخوان و عاج فبل- استخوان شتر- استخوان اسب)

مفتول های فلزی ( برنج- آلومنیوم- نقره)

چسب( چسب چوب- سریشم)

وسایل و ابزار مورد نیاز در خاتم سازی

وسایل خاتم سازی شامل چکش- گازانبور- دریل و مته- اره فلکه ی- دستگاه کاس زنی- انواع سوهان- انواع رنده- پرس- دینام(ساب)- تیغ اره- لیسه- خط کش و گونیا- مقار و…

خاموش کننده آب و گاز

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

در هنگام بروز آتش سوزی یکی از مشکلاتی که برای برخی  افراد به وجود می آید  عدم تسلط به استفاده  درست از کپسول  آتش نشانی است  و از کپسول آتش نشانی استفاده بهینه و درست نمی کنند ، بدین منظور  در این مقاله نحوه استفاده  از کپسول آتش نشانی را توضیح  می دهیم .

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

در هنگام آتش سوزی چه کپسولی برای کار ما مناسب است ؟

مواد خشک : در هنگام آتش سوزی مواد خشک و قابل اشتعال مانند چوب و … باید از خاموش کننده های آبی برای خاموش کردن استفاده کنید .

برای مهار آتش در اینگونه اجسام قابل اشتعال می توانید با پوشاندن مواد قابل اشتعال با یک ماده خشک شیمیایی آتش را نیز مهار کنید .

ولی اگر از خاموش کننده بخواهید استفاده کنید باید از خاموش کننده هایی که پایه آبی دارند استفاده کنید ( مانند کپسول آتش نشانی آب و گاز ).

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

مایعات : در آتش سوزی در مایعات قابل اشتعال مانند رنگ و گیریس و … باید با استفاده از روش خفه کردن  ، آتش را خاموش کنید .

بنابراین بهترین انتخاب برای این سری از آتش ها استفاده از کپسول هایی است که یک لایه بر روی ماده ایجاد می کند و مانع رسیدن اکسیژن به آن می شود باید استفاده کرد ( مانند کپسول  آتش نشانی کف ( فوم ) و کپسول آتش نشانی هالوژن ).

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی                                                    نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

تجهیزات کامپیوتری : در این سری تجهیزات و به خصوص تجهیزات برقی از خاموش کننده هایی که رسانا هستند نباید استفاده شود .

خاموش کننده های پودرو گاز نیز توصیه نمی شود چون به دلیل موادی که روی برد کامپیوتر و… تجهیزات کامپیوتری میشیند تجهیزات را از کار می اندازد بنابراین بهترین انتخاب برای اینگونه آتش سوزی ها استفاده از کپسول آتش نشانی  گاز دی اکسید کربن co2 است.

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

تجهیزات فلزی : آتش سوزی هایی که توسط فلزات  مثل ذرات و براده های فلزاتی مانند منیزیم، آلیاژهای پتاسیم و…رخ می دهد را باید با روش خفه کردن آتش ، بوسیله ترکیبات پودری خشک که در کپسول آتش نشانی طراحی شده برای این نوع آتش سوزی ها وجود دارند ، آتش را خاموش کرد.

روش تشخیص کپسول آتش نشانی  co2 و  پودر و گاز

یکی از رایجترین و راحت ترین راه تشخیص کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن co2 با کپسول آتش نشانی پودر و گاز می توان به ساختار سیلندر و یا همان محفظه نگهداری مواد اشاره کرد.

در کپسول های پودرو گاز سیلندر آن سه تیکه است و بر روی بدنه جای جوش را مشاهده می کنید اما در سیلندرهای گازی بدنه کپسول یک تیکه است و جای هیچگونه جوشی را روی بدنه مشاهده نمی کنید.

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

یکی دیگر از راه های تشخیص می توان به خروجی شیپوری آن اشاره کرد.

دستورالعمل استفاده از کپسول اطفاء حریق پودر وگاز در حین آتش سوزی

 1. خونسردی خود را حفظ می کنیم (حوادث زیادی در اثر عجله و بی احتیاطی (زمین خوردن، ا فتادن کپسول آتش نشانی بر روی پا و یا ا ندام های دیگر بدن و برخورد با دیگر پرسنل و… صورت گرفته است).
 2. دقت شود که کپسول ا نتخابی جهت ا طفاء حریق مناسب است (جهت ا طفاء حریق وسایل برقی و گران قیمت ودقیق از کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن CO2 استفاده شود چون پودر به داخل دستگاه نفوذ می کند و خسارات دیگری بر جای می گذارد ).
 3. در فضای باز پشت به باد قرار می گیریم (در اتاق ها جلوی درب خروجی قرار می گیریم ).
 4. کپسول را سروته کرده تا پودر داخل بهم بخورد.
 5. ضامن را کشیده و شیلنگ را محکم در دست می گیریم زیرا در صورت آزاد شدن پودر، شیلنگ از کنترل خارج می شود.
 6. به دلیل اینکه پرتاب مواد اطفایی پودر، بسته به ظرفیت دستگاه دارد ودر حدود ۵/۱ تا ۶ متر می باشد باید در حین ا طفاء حریق فاصله از آتش جهت جلوگیری از مخاطرات رعایت گردد.
 7. دسته تخلیه را فشار می دهیم و آتش را به صورت جاروب کردن خاموش می کنیم.
 8. پس از اطفای حریق جهت شارژ کپسول آتش نشانی  به واحد بهداشت و ایمنی و محیط زیست (HSE) اطلاع می دهیم.

 

صحت انجام موارد بالا منوط به سالم بودن کپسول آتش نشانی می باشد. تاریخ شارژ آن نباید گذشته باشد،درجه آن بر روی قرمز نباشد و پلمپ کپسول نیز باز نشده باشد.

تذکر : جابجایی کپسول نصب شده فقط با هماهنگی واحد ایمنی ،بهداشت و محیط زیست صورت می گیرد.

طرز استفاده از کپسول آتش نشانی گاز co2 :

به دلیل فشرده بودن گاز درون این کپسول آتش نشانی  هنگام استفاده نباید دست خود را به قسمت فلزی بالای کپسول بگیرید .

زیرا به دلیل خروج ناگهانی گاز بدنه فلزی به سرعت سرد شده و ممکن است که دست شما منجر به سوختگی سرد شود که شدت آن به مراتب خیلی بیشتر از دیگر آتش سوزی ها است.

پس هنگام استفاده از خاموش کننده  کربن دی اکسید  co2 باید شیپور پلاستیکی که در قسمت خروجی آن تعبیه شده را در دستان خود بگیرید.

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

‏۱٫‏ابتدا پین مخصوص یا ضامن کپسول آتش نشانی را بکشید.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

۲٫‏ مطمئن شوید که شلنگ کپسول آتش نشانی در فاصله ی مناسبی از آتش قرار دارد و در جهت درستی قرار گرفته است.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

۳٫‏ اهرم کپسول آتش نشانی را فشار دهید تا مواد یا مایع یا گاز خاموش کننده ی آتش بیرون بیاید.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

‏۴٫‏ در فاصله ی هفت یا هشت قدم از آتش بایستید و کم کم با کوچکتر شدن آتش به سمت آن بروید و با حرکت دادن شلنگ آتش را دنبال کرده و خاموش کنید .

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

البته آتش های کوچکتر مانند آتش سوزی یک کامپیوتر نیاز به هفت یا هشت قدم فاصله ندارد و شما باید فاصله ی خود ر ا طوری تنظیم کنید که روی آتش تسلط داشته باشید و همزمان به شما آسیبی نرسد.

جهت خرید کپسول های آتش نشانی اینجا کلیک کنید.

 

ایمنی

ایمنی نجاری

ایمنی نجاری

ساخت مبل ، درب، کمد، صندلی و … هزاران وسیله زیبا و مفید دیگر که روزانه از آنها استفاده می­کنیم. (ایمنی نجاری) بدون توجه به دستان هنرمندی که آنها را خلق می­کند، و مهم­تر از آن مجموعه ای از خطرات و ریسکی راکه کارگر نجار با آنها روبرو است.

چوب… شاید تا به حال پیش آمده که بوی چوب شما را مجذوب یک کارگاه نجاری کرده باشد، اما این چوب و یادآوری طبیعت خدادادی به ما شاید اینقدر مخاطره آمیز بوده باشد که گردوغبارات آن به عنوان سرطانزا در سال ۱۹۹۴ از سویIARC ثبت شود. بله گرد وغبارات چوب دارای ریسک افزایش پیشرفت سرطان بینی، ریه، سیستم گوارش، دستگاه گردش خون و حتی شکم و رکتوم است. رسوب ذرات گردوغبار چوب در نتیجه ی مداخله با عمل طبیعی مخاط مژگانی بوده که باعث افزایش قابلیت حساسیت مواد مولد سرطان است. میزان بالای پخش ذرات گردوغبار در بینی و رسوب در راههای بالاتر و عدم تصفیه مخاط مژگانی شده باعث بلعیدن گردوغبارها و تماس با بافت روده ای شده که مسئول افزایش خطر سرطان های ناحیه روده ای است.

اسید پلیکاتیک یکی از مواد چربی بافت گیاهی خصوصا سروترز غربی است که باعث تغییرات پاتولوژیکی می شود. این تغییرات شامل افزایش غلظت ائوزینوفیل، ایمونوگلوبینE ، سلول هایT و هیستامین و لئوکورتین ها و مواد شناخته شده ای است که سوخت وساز را افزایش داده و در این شرایط باعث عیب و نقص چندین ارگان و سندرم خطرناک حاد تنفسی می شود. تماس طولانی مدت با سرو قرمز یا کاج می تواند منجر به کاهش میزان حجم بازدمی و ظرفیت ریه و توانایی تنفس آزادانه شود.

در مطالعاتی دیگر می توان به شیوع آسم شغلی و وضعیت مزمن تحدیدی راه های هوایی در ریه اشاره کرده که در صورت تداوم تماس، این وضعیت تداوم یافته و بدتر می شود که امکان بهبودی ۵۰% یا کمتر به هنگام قطع تماس و یا افرادی که نیمی از مراحل کاری را استراحت کرده باشند، وجود دارد. (ایمنی نجاری)

ایمنی نجاری

نتیجه مطالعات انجام شده نشان می دهد که از میان چوب درختان مختلف، چوب درخت صنوبر، آش اروپایی، گردو اروپایی و نارون اروپایی خطرناکتر بوده و علاوه بر تحریک بینی، چشم ها، گلو و درماتیت ، دارای خطر ایجاد سرطان بینی نیز می باشند. (ایمنی نجاری)

 • حد تماس فردی طبق OSHA جهت تمامی گردوغبارها ۱۵ میلی گرم بر متر مکعب
 • حد تماس پیشنهادی طبق OSHA جهت تمامی گردوغبارها ۱ میلی گرم بر متر مکعب

در پایان یاد آور می شود که از این مخاطرات می توان با نصب یک تهویه ی ساده، یا حتی استفاده از یک ماسک ضد گردوغبار جلوگیری کرده و سلامت و ایمن به کار روزانه ادامه داد ، آن موقع است که ما هم از هنر دست شما کارگر نجار، دوچندان لذت خواهیم برد.

با کلیک بر روی اینجا میتوانید بصورت آنلاین ماسک های تنفسی خود را بخرید.

منبع: گذری از فصلنامه کانون بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کاشان

حفاظت صورت و چشم

راهنمای انتخاب وسایل حفاظت صورت و چشم

راهنمای انتخاب وسایلحفاظت صورت و چشم

حفاظت صورت و چشمحساس‌ترین عضو بدن چشم است که باید از هرگونه آسیبی مصون بماند، زخم، جراحت چشم به سختی قابل علاج می‌باشد و در صورت وارد شدن جسم خارجی در آن ضربه‌ای شدید به چشم وارد شده و ضایعات عمیقی که احتمالاً کوری را نیز به دنبال دارد، عارض انسان می‌شود. در آماری تعداد جراحات شغلی وخیم چشمی‌در محیطهای شغلی سالیانه ۹۰۰۰۰۰ مورد برآورد می‌شود. از طرف دیگر یافته‌های BLS نشان می‌دهند که ۶۰ درصد افرادی که به صورت شغلی دچار حوادث چشمی ‌می‌شوند در حین حادثه فاقد تجهیزات حفاظت فردی چشمی ‌بوده‌اند جراحات وارده به چشم به دلیل حساسیت عضو آسیب پذیر در اغلب موارد می‌تواند به ناتوانیهایی با درصد بالا انجامیده و خسارت ضایعات جبران ناپذیری را بر کارفرما مصدوم و جامعه تحمیل کند که در این  میان هزینه‌های غیر مستقیم اینگونه صدمات نظیر انزوا گرایی فرد و به طبع آن خانواده او می‌تواند به مشکلات خانوادگی و ناهنجاریهای اجتماعی نیز بیانجامد.
ابتدا بایستی در محیطهای کار خطرات ناحیه چشم را از طریق کنترلهای مهندسی و مدیریتی کم کرد و یا از بین برد، در صورتیکه نتوان این کارها انجام داد و یا اینکه خطرات هنوز وجود داشته باشد استفاده از وسایل حفاظتی چشم و صورت الزامی‌خواهد بود و کارفرمایان موظفند که حفاظهای متناسب با نوع و شدت خطر را تهیه و در دسترس کارگران قرار دهند و کارگران نیز موظفندکه به طور صحیح و اصولی از تجهیزات فوق استفاده نمایند.

افرادی که در مشاغل زیر قرار دارند نیازمند عینکهای حفاظتی می‌باشند:
ریخته‌گری، جوشکاری، تراشکاری، سنگ سمباده، دستگاههای پنوماتیک، کوبیدن چکش، محلهای پر گرد و غبار و محل‌هایی که گاز، دود و مایعات مضر شیمیایی و نیز اسیدها و قلیاهای سوزاننده وجود دارند.

تجهیزات حفاظت چشمی ‌بایستی حداقل دارای شرایط زیر باشند:
۱- قادر باشند که حفاظت لازم و کافی را در برابر خطرات مورد نظر تأمین کنند.
۲- در شرایط استفاده صحیح، از راحتی قابل قبولی برخوردار باشند.
۳- به خوبی بر روی چشم قرار گرفته و اختلالی در قدرت و میدان دید ایجاد نکنند.
۴- استفاده از آنها تداخلی با کارکرد سایر وسایل حفاظت فردی نظیر گوشیها نداشته باشد.
۵- به حد کافی بادوام باشند و به راحتی قابل تمیز کردن باشند و همچنین قابل ضد عفونی شدن را داشته باشند.
۶- در حالت تمیز و آماده استفاده، نگهداری شوند.

انواع حفاظهای چشم:
۱- عینک‌های ایمنی       ۲- گاگل‌ها (عینکهای فنجانی)          ۳- شیلدهای صورت      ۴- کلاه‌خودها (هلمتها)

البته بعضی از حفاظهای سر نظیر: هودها، اسنودها (Snoods)، شیلدها صورت و هلمتها می‌توانند حفاظت ناحیه چشم را تأمین کنند.
حفاظهای چشمی‌در مدلها و انواع بسیار متنوعی تولید شده که در هر کدام برای متناسب کردن با نوع و شدت خطر، محیط و شرایط مورد استفاده، سایر خطرات موجود و حتی سلیقه‌های کاربران تغییرات خاصی اعمال شده است.

عینک‌های ایمنی:
به گستره وسیعی ازحفاظهای چشم گفته می‌شود این نوع عینکها معمولاً همراه با لنزهایی با درجه کدورت خاص برای محافظت چشم کارگران در برابر در خشندگی به کار می‌روند. بعضی از انواع این نوع وسایل حفاظتی در صورتی که دارای لنزهای ایمنی مطابق با استانداردهای ANSI Z87.1 نظیر عینکهایی با لنزهای پلاستیکی و همچنین شیشه‌های سخت شده باشند می‌توان از آنها برای محافظت چشم در برابر خطرات ناشی از اصابت اجسام پران با چشم استفاده کرد. از عینکهای معمولی در محیطهایی که ریسک اصابت ذرات از کناره‌های لنز وجود داشته باشد، نمی‌توان استفاده کرد. لازم به ذکر است که عینکهای ایمنی نیازمند چارچوبهای ویژه خود بوده و لنزهای ایمنی نصب شده بر روی چارچوبهای معمولی نمی‌تواند به عنوان عینک ایمنی محسوب شود. در مواقعی که خطر اصابت ذرات واجسام از جوانب لنزهای ایمنی عینک با چشم وجود داشته باشد، وجود حفاظهای جانبی در روی عینکهای ایمنی لازم می‌باشد. نوع حفاظهای جانبی با توجه به ابعاد ذرات و اجسام می‌تواند به شکل یکپارچه و بدون منفذ، مشبک وتوری شکل باشند.
از مشاغلی که درآن استفاده از این نوع حفاظهای چشمی‌خاص ضروری می‌باشد می‌توان به اپراتوری سنگ سمباده اشاره کرد که چرخش سر اپراتور در حین عملیات می‌تواند باعث اصابت ذرات پرتاب شده از جوانب لنزهای ایمنی گردد. حفاظهای جانبی می‌توانند به شکل ثابت و قابل جداسازی باشند. هر چند که وظیفه اصلی عینک ایمنی بدون حفاظ جانبی یا حفاظ دار حفاظت در برابر ذرات و اجسام پران است ولی می‌توان با تجهیز آنها به لنزهای رنگی کاربران را در برابر بعضی از تشعشعات مضر نظیر اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز نیز محافظت می‌کند.

گاگل‌ها (عینکهای فنجانی):
از این وسیله در مشاغلی که احتمال وجود خطراتی نظیر پرتاب اشیاء، پاشش مواد شیمیایی، مواد مذاب، حرارت، تشعشعات مختلف و … می‌باشد، استفاده می‌شود به طور مثال برای مشاغلی مثل سنگ‌زنی، ماشین کردن، خرد کردن، پرچ کردن، ذوب فلزات و براده برداری، کوره کاری و … کاربرد دارد. که متناسب با نوع و کاربرد ویژه به انواع مختلفی نظیر گاگل‌های فنجانی، قابل انعطاف، اسفنج دار، ریخته گری، جوشکاری، قلم زنی و… تقسیم بندی می‌شود.
در تعدادی از گاگل ها چون ارتباط ناحیه چشم با هوای بیرون کاملاً  قطع می‌شود، منافذی برای تهویه نیز تعبیه می‌شود البته بایستی توجه داشت که وجود همین منافذ کوچک ممکن است در بعضی از محیطهای کار باعث نفوذ گازها و بخارات گرد و غبار و فیومهای مخاطره‌زا بشود. همچنین گفتنی است که جنس و درجه کدورت لنز گاگل‌های مورد استفاده به نوع عملیات و خطرات موجود بستگی دارد.

شیلدهای صورت
در بعضی از محیطهای کار خطرات تهدید کننده ناحیه چشم همزمان قادرند که ناحیه صورت را نیز تهدید نمایند که برای مثال می‌توان به پرتاب ذرات، فلزات مذاب، تشعشعات زیان‌آور و غیره در مشاغلی نظیر جوشکاری، ریخته‌گری، سند بلاست و مشاغل مشابه اشاره کرد. در این شرایط ناحیه صورت نیز نیازمند حفاظت خواهد بود که این عمل از طریق استفاده از شیلدهای صورت عملی می‌شود. یک شیلد صورت متشکل از یک صفحه نیمه شفاف یا صفحه مشبک با توری سیمی‌بوده که به صورت دستی و یا از طریق گیره‌ها و بندها به سر اپراتور متصل و کل ناحیه صورت را می‌پوشاند. در همه موراد یک شیلد صورت به تنهایی قادر به حفاظت کامل از چشمها نبوده و لازم است همراه با عینکهای ایمنی و یا گاگلها به کار روند.

هلمتهای جوشکاری:
این نوع تجهیزات حفاظت چشم برای محافظت ناحیه چشم و صورت کاربران از تشعشعات مرئی و ماورای بنفش، جرقه‌ها و فلزات مذاب در هنگام جوشکاری به کار می‌روند پنجره هلمتها ممکن است ثابت و یا بالا رونده باشند، در نوع بالا رونده معمولاً از یک لنز رنگی در بخش جلویی برای محافظت در برابر تشعشعات مضر و یک لنز ثابت در پشت لنز اولی جهت محافظت در برابر اصابت اجسام و ذرات استفاده می‌شود. در بعضی از حالات کاربر می‌تواند لنز جلویی را که متحرک می‌باشد بالا زده و تنها از لنز پشتی استفاده کند.

حفاظت صورت و چشم

چهار دسته اصلی خطرات محیطهای کار که استفاده از وسایل حفاظت چشمی‌را الزامی‌می‌کنند عبارتند از:
برخورد و اصابت اجسام پران و مواد شیمیایی
تشعشعات حرارتی
خطرات موجود در عملیات جوشکاری وبرشکاری
اشعه‌های لیزری

اجسام پران و مواد شیمیایی:
برای محافظت چشم در برابر این گونه خطرات ممکن است از عینکهای ایمنی اغلب از نوع حفاظ‌دار، گاگلها و شیلدهای چشم وصورت استفاده شود. در شرایطی که احتمال مواجهه با خطرات از جوانب مختلف وجود داشته باشد کاربرد هلمتها توصیه خواهد شد. همچنین در هنگام عملیاتی که علاوه بر ناحیه چشم و صورت نواحی دیگر نظیر سر و سیستم تنفس را نیز تهدید می‌کند (نظیر سمباده زنی با ماسه) تجهیزاتی نظیر هودها و هلمتهای مدل غواصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای محافظت چشم و صورت در برابر خطرات مواد شیمیایی نیز می‌توان از گاگل با لنزهای پلاستیکی یا شیشه‌ای شیلدهای پلاستیکی چشم و صورت، هلمتهای مدل غواصی و شیلدهای صورت از جنس پلاستیک استفاده کرد.
مهمترین اصل در انتخاب تجهیزات حفاظتی چشم در برابر این نوع خطر، انتخاب جنس لنز عینک یا گاگل، شیلد و پنجره هلمت متناسب با نوع خطرات موجود می‌باشد. البته بعضی از لنزهای جدید خاصیت مختلفی از قبیل خاصیت ضد مه گرفتگی، ضد الکترواستاتیکی و … را دارا می‌باشند.

تشعشعات حرارتی:
از شیلدهای صورت و حفاظهای چشم به طور گسترده‌ای برای حفاظت در برابر پرتوهای حرارتی مادون قرمز استفاده می‌شود (مثل مشاغل کوره کاری، ذوب فلزات، ریخته‌گری و …) در صورتی که خطر پرتاب اشیاء داغ و جرقه‌ها وجود دارد می‌توانند از هلمتها و شیلدهای صورت استفاده کنند. بعضی از شیلدها از موادی مثل آلومینیوم پوشیده شده‌اند تا قسمت عظیمی ‌از حرارت را انعکاس دهند.

جوشکاری:

با توجه به اینکه جوشکاری یکی از متداولترین عملیاتهای صنعتی می‌باشد و با توجه به اهمیت موضوع ابتدا در حد اختصار فرایند جوشکاری را تشریح می‌کنیم:
الف) جوشکاری با گاز
ب) جوشکاری با برق

جوشکاری با گاز استیلن:
در این جوشکاری برای ایجاد شعله مناسب گاز اولی سوزاننده که اکسیژن می‌باشد و گاز دومی‌سوزاننده که بسته به نوع جوشکاری و نیز جنس فلزی که با ید جوشکاری بر روی آن انجام شود از گازهای استیلن، پروپان، متان، بوتان، هیدروژن و … استفاده می‌شود که استفاده از استیلن معمولتر از بقیه است. دو گاز فوق پس از عبور از رگلاتور و رسیدن به مشعل به شعله تبدیل شده و حرارت لازم را تولید می‌کنند.

جوشکاری با برق:
در روش فوق قسمتهای فلزی توسط فتیله‌های مذاب جوشکاری به هم متصل می‌شوند. انرژی لازم برای ذوب فلز از طریق قوس الکتریکی تأمین می‌شود که بین قطعات کار و الکترود ذوب شده جریان دارد. این نوع جوشکاری به دو دسته تقسیم می‌شود:
۱- جوشکاری با قوس الکتریکی با استفاده از الکترود پوشش دار: این روش معمولترین روش محسوب می‌شود که درآن مغز فلزی الکترود نقش‌هادی جریان و فلز جوشکاری را بر عهده داشته و روپوش الکترود باعث گرفتن و بوجود آمدن قوس الکتریکی، تثبیت قوس و مصرف عوامل مفید در منطقه ذوب شده و به علاوه محل جوشکاری را در مقابل اکسیداسیون محافظت می‌کند.
۲- جوشکاری با قوس از طریق حفاظت گاز: در این روش محل جوشکاری از طریق ایجاد گازهای محافظ در سطح فلز ذوب شده از اکسیداسیون قطعه کار محافظت می‌شود. این روش به سه دسته تقسیم می‌شود:
روش فلز و گاز بی‌اثر(MIG)      – روش فلز و گاز فعال(MAG)      – روش تنگستن و گاز بی اثر

حال به طور خلاصه به خطرات ناشی از جوشکاری می‌پردازیم؛ بخش عمده این خطرات ناشی از تشعشعات جوشکاری در اثر قوس الکتریکی و مقدار کمی‌ نیز از حوضچه مذاب (مثل محل جوشکاری و اطراف آن) حاصل می‌شود. این تشعشعات شامل گروه مرئی و گروه غیر مرئی می‌شود. تشعشعات مرئی می‌تواند ایجاد خیره‌گی و ایجاد جراحات در رتین کند که می‌تواند منجر به ضایعات غیر قابل برگشت شود. تشعشعات غیر مرئی شامل اشعه UV و IR می‌باشد. اشعه UV یا ماورای بنفش در هنگام کلیه عملیات جوشکاری ایجاد می‌شود ولی میزان آن در روش MAG و به ویژه MIG بسیار بالا می‌باشد.UV باعث ایجاد ورم ملتحمه می‌شود و در مناطق باز بدن سوختگی ایجاد می‌کند.
اشعه IR یا مادون قرمز جزء امواج حرارتی می‌باشد و در مواجهه طولانی بر روی پوست ایجاد سوختگی می‌کند و می‌تواند منجر به ایجاد آب مروارید شود.

عدد کدورت چیست؟
مهمترین فاکتور در انتخاب وسایل حفاظتی صورت و چشم در برابر اشعه‌های زیان‌آور تعیین نوع اشعه، شدت آن و انتخاب لنزهای مناسب می‌باشد. توانایی عینک ایمنی در جذب اشعه‌های UV ،IR، و مرئی با عددی به نام عدد کدورت که بعضاً شماره عینک نیز خوانده می‌شود تعیین می‌گردد. فرمول محاسبه عدد کدورت به صورت زیر است:

T=10LOG I1/I2
T: عدد کدورت
I1: شدت نور رسیده به لنز
: شدت نور عبور کرده از لنز I2

برای انتخاب لنز با عدد کدورت مناسب ابتدا از بالاترین درجه کدورت شروع کرده و به تدریج عینکهایی با کدورت پایین را انتخاب کنید تا زمانی که بتوانید به راحتی ناحیه در حال کار را ببینید. برای بررسی بیشتر موارد فوق می‌توانید به استاندارد ISO 4850-1979 مراجعه کنید.

اشعه لیزر:
لیزر عبارتست از تقویت نور مرئی توسط تابش تحریکی پرتو که به روشهای مختلف قابل تولید باشد. اگر تابش تحریکی نباشد لیزر یک نور مرئی خواهد بود. در حال حاضر لنز ایمنی وجود ندارد که قادر به تأمین حفاظت در برابر همه طول موجهای لیزر باشد و از آنجایی که بعضی از تجهیزات تولید کننده لیزر می‌تواند اشعه‌های لیزر با طول موجهای مختلف را تولید نماید و همچنین به دلیل آنکه طول موج بعضی از امواج لیزری پس از عبور از سیستمهای اپتیکی تغییر می‌نماید بنابر این لازم است در این صنایع برای محافظت چشم تنها به تهیه و استفاده از یک نوع محافظ بسنده نشود برای حفاظت در برابر امواج لیزری، تجهیزات حفاظت چشمی ‌متفاوتی به شکل عینک ایمنی و گاگل‌ها طراحی شده است که هر نوع اغلب در طول موج خاصی قادر به ایجاد حداکثر حفاظت می‌باشند که میزان حفاظت یادشده با تغییر طول موج شدیداً کاهش می‌یابد انتخاب تجهیزات حفاظت از چشم بر اساس نوع لیزر، طول موج لیزر و دانسیته آن صورت می‌گیرد (رجوع کنید به استاندارد OSHA).

گفتنی است که کلیه عینکها و گاگلهای ایمنی در برابر لیزر بایستی دارای برچسبی باشند که اطلاعات زیر بر روی آن حک شده باشد:
طول موج لیزری که وسیله قادر به حفاظت در برابر آن می‌باشد
دانسیته نوری طول موجهای یاد شده
میزان انتقال نور مرئی

لازم به ذکر است از آنجایی که درصدی از کارگرانی که در معرض آسیبهای شغلی چشمی ‌قرار دارند همزمان با وسایل حفاظت فردی چشمی‌ و صورت از عینکهای طبی نیز استفاده می‌کنند تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شده است که برخی از آنها عبارتند از:
عینکهای ایمنی که لنز آنها علاوه بر توانایی حفاظت چشم کاربر از خطرات موجود، عیوب طبی چشم را نیز اصلاح می‌کنند.
گاگلها یا شیلدهای صورتی که بر روی عینکهای طبی پوشیده می‌شود.
گاگلهایی که در آنها لنز طبی در پشت لنز حفاظتی گاگل نصب می‌شود.

انواع وسایل حفاظتی چشم را شرح دادیم اما نکته‌ای که باید توجه کنیم این است که هر نوع حفاظ چشمی‌ برای محافظت در برابر خطر خاصی طراحی شده است و به همین دلیل انتخاب وسایل حفاظتی چشم و صورت بایستی مطابق با نوع و درجه خطر و همچنین راحتی و سلایق کاربران صورت گیرد. برای انتخاب سریع حفاظهای چشمی‌ می‌توانید به استاندارد ANSI-Z87.1-1989 مراجعه کنید.
برای اطلاع بیشتر از ویژگیهای استاندارد وسایل حفاظتی چشم وکاربردهای مختلف آنها (علاوه بر استانداردهای گفته شده) می‌توانید به استانداردهای مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مراجعه کنید.

چند نکته در مورد وسایل حفاظتی چشم:
۱-عینکهای حفاظتی که بر روی عینکهای نمره‌ای (طبی) قرار می‌گیرند بایستی به گونه‌ای باشند که هیچ‌گونه تغییری در وضع عینک طبی ایجاد نکنند.
۲- شیشه و یا هر گونه ماده پلاستیکی شفاف که برای عینک حفاظتی ساخته می‌شود باید عاری از حباب هوا، ترک، موج یا عیب دیگر باشد.
۳- غیر از شیشه نمره‌ی سطوح داخل و خارج شیشه‌های حفاظتی باید موازی بوده و هیچگونه خمیدگی نداشته باشد.
۴- شیشه‌ای که منحصراً جهت حفاظت در برابر خطر پرتاب ذرات اجسام و ضربه‌های دیگر اختصاص داده شده‌اند باید لااقل قدرت عبور ۸۰%  نور سطح کار را داشته باشند.
۵- قاب عینکها باید سبک و محکم بوده کاملاً روی صورت قرار گیرد و مجهز به حفاظهای جانبی باشد و لازم است خود منبع خطر نباشد.
۶- مقاومت شیشه‌های عینک حفاظتی به میزان کافی و بر طبق مقررات باشد.
۷- قاب و دور عینک باید قابل انعطاف بوده و بر طبق استاندارد باشد و باعث تحریک پوست نشود.
۸- در مقابل حرارت مقاوم بوده و بر طبق استاندارد باشد و رسانای جریان برق نباشد.
۹- عینکهای مخصوص کار با مایعات خورنده مثل اسیدها باید در اطراف دارای زه از جنس نرم و نسوز و قابل انعطاف (مانند: عینک اسکی) باشند تا کاملاً در اطراف چشم به صورت فرد بچسبد و مانع نفوذ مایعات و بخارات داخل چشم گردند.

عینک های ایمنی برای محافظت در برابر چه خطراتی مناسبند؟
اکر در محیط کارتون با خطراتی مثه پرتاب اجسام و ذرات ، تراشه های بزرگ ، ماسه و سایر مواد پران مواجهه دارین حتما باید از عینک ایمنی استفاده کنید اما باید بدونید که این عینک ها در دو مدل موجود هستن با حفاظ جانبی و بدون حفاظ جانبی اگر خطر پرتاب اشیا و ذرات از کناره ها وجود داره حتما باید از نوع با حفاظ جانبی استفاده کنید مثل کار با سنگ سنباده

لنز و قاب عینک های ایمنی از چه جنسیه؟
لنز عینک های ایمنی از جنس شیشه، پلاستیک و یا پلی کربنات هستش که لنزهای پلی کربناته باریکتر و سبکترند و در مقابل ضربه ۱۰ برابر مقاوم تر از لنزهای پلاستیکی قدیمی هستند .
قاب عینک های ایمنی معمولا از جنس فلز ، پلی آمید یا پلی کربنات است.

لنز عینک های ایمنی در چند نوع هستند؟
این لنزها در انواع و مدل های مختلف و در واقع با ویژگی های متفاوتی موجود هستن مثلا :
– لنزهای با خاصیت ضد مه که در واقع از یک پوشش حرارتی برای این لنزها استفاده شده و در برابر مه گرفتگی مقاوم هستن و برای محیط های مرطوب مناسبند
– لنزهای با خاصیت ضد خش بودن که باعث می شه طول عمر لنزها بالاتر رفته و همچنین تمیز کردن و نگهداری از آنها آسون تر بشه و برای محیط های سایشی مناسبند.
– لنزهای ضد استاتیک که جذب ذرات و گردو غبار رو کاهش میدهند.
– لنزهای ضد uv که بیش از ۹۹.۹% اشعه مضر uv رو جذب می کنند.
– لنزهای پلاریزه که حاوی فیلتر پلاریزه هستن تا خیرگی و خستگی و استرین چشمی رو کاهش دهند. از انواع دیگه این لنزها می توان به نوع فتوکروماتیک، لنزهای با پوشش سخت و یا ضد خیرگی نام برد.

چطوری میتونیم رنگ لنز مناسب رو با توجه به محیط کار انتخاب کنیم؟
✔ یک قانون کلی و اساسی برای انتخاب رنگ لنز مناسب در نظر گرفتن رنگ مخالف هستش. باید توجه کنید که به جز لنزهای شفاف و دودی گاهی لازمه که از لنزهای رنگی با توجه به شرایط و محیط کار استفاده بشه با توجه به قانون رنگ مخالف خیلی راحت میتونید لنز متناسب با محیط کارتون رو انتخاب کنید
– رنگ آبی مخالف رنگ زرد و رنگ قرمز مخالف رنگ سبز هستش بنابراین لنزهای با رنگ سبز برای جذب نور قرمز و لنزهای زرد برای جذب نور آبی مناسب هستند و بالعکس.

و اما کاربرد لنزها بر اساس رنگ:

✴لنزهای شفاف: این لنزها برای کارهای عمومی مناسبند دید خوبی برای کار در محیط ها و فضاهای داخل دارند و برای محافظت در برابر ضربه عالی هستند در اکثر کارهایی مثل کارهای آزمایشگاهی، سنگ کاری، تراشکاری و کارهایی از این قبیل استفاده میشن.
✴لنزهای دودی: این لنزها برای کار در محیط های بیرون که نور و خیرگی می تونه باعث استرین و خستگی چشم بشه بسیار مناسب هستند.
✴لنزهای زرد: این لنزها نور آبی رو در طیف نور مرئی جذب می کنند و بیشترین کنتراست رو ایجاد میکنن. و برای محیط هایی که نور کم هستش بسیار مناسبند. و برای کار در محیط های بیرون در روزهای مه آلود خیلی کاربرد دارن.
✴لنزهای قهوه ای: برای مصارف عمومی بخصوص در کارهایی که در محیط های بیرون انجام میشه کاربرد دارن و برای کارهایی مثله محوطه سازی، ساختمان سازی و حمل و نقل بسیار مناسبند.
✴لنز های قرمز: جذب کننده نور سبز هستن و برای کارهای بازرسی خیلی کاربرد دارن
✴لنزهای آبی: این لنزها بطور اختصاصی برای محیط هایی کاربرد دارند که نور زرد یا لامپ های بخار سدیم در تعداد بالا استفاده میشه و خیرگی زیادی ایجاد میکنه بعضی از کارخانجات تولیدی مواد غذایی چنین شرایطی دارند. لنزهای آبی اثر رنگ زرد رو خنثی میکنن و خستگی و استرین چشمی رو کاهش میدن
✴لنزهای سبز: جاذب نور قرمز هستن و بهتره بگیم که بهترین انتخاب برای جذب اشعه IR هستن بنابراین تو کارهایی کاربرد دارن که اغلب حرارت وجود داره مثل کار با کوره، ساخت فلزات، سوزاندن زباله ها و البته مهمتر از همه جوشکاری برای این لنزها درجه کدورتی در نظر گرفته میشه که معمولا ۳ یا ۵ هستش

تمیز کردن عینک ها:

عینکها هر جا و هر وقت که کثیف می‌شوند، باید مجدداً تمیز شوند و قبل از آنکه فرد دیگری بخواهد از ان استفاده کند، استریل شوند. آنها را باید با آب و صابون به منظور تمیز کردن لکه‌های روغنی و گریس شست و با آب پاک گرم آبکشی و تمیز کرد.
عینکها ممکن است به چندین طریق استریل شوند. استریل کردن باید به دقت انجام شود تا خسارتی به قاب وارد نیاید. مثلاً قاب‌های پلاستیک حرارتی، اگر در آب جوش یا در معرض بخار قرار گیرند، خراب می‌شوند و صدمه می‌بینند. شستشو با آب داغ و صابون و آبکشی با آب داغ صاف و تمیز در حداقل درجه حرارتی معادل ۰F140 به مدت یک دقیقه رشد باکتریها را متوقف و آنها را از بین می‌برد. همچنین می‌توان از محلول‌های ضد میکروب و ضد قارچ نیز استفاده کرد چنانچه استریل کامل‌تری لازم باشد، روش زیر برای عینکهایی که با چنین روشی خسارت نمی‌بینند توصیه می‌شود:
– فرو بردن و غوطه‌ور کردن در آب جوش به مدت ۵ دقیقه.
فرو بردن و غوطه‌ور کردن در بخار زنده، در مدت بیشتر از ۵ دقیقه.
– شستشو و غوطه‌ور کردن در ماده ضد عفونی کننده آمونیوم نمکین به مدت حداقل یک دقیقه در آب ۰F140 (استاندارد  B.S 2724).

شناسایی، ارزیابی و کنترل خطرات مربوط به چشم و صورت
منبع خطر: ضربه ( قلم زنی، سنگ زنی، ماشین کاری، حکاکی، پرچ کردن، سنباده کاری و …)
ارزیابی خطر: قطعات پرتاب شده، اشیا، تراشه های بزرگ، ذرات، شن و ماسه، خاک و …
نوع حفاظ چشم و صورت: عینک با حفاظ جانبی، گاگل ها با تهویه مستقیم و غیرمستقیم، شیلد های صورت برای مواجهه شدیدکه روی عینک و یا گاگل استفاده شود، هلمت های جوشکاری که روی عینک و گاگل استفاده شود، ماسک های تمام صورت

منبع خطر: گرما (عملیات کوره، ریزش مواد مذاب، ریخته گری، غوطه وری گرم ، جوشکاری
ارزیابی خطر: جرقه های داغ
نوع حفاظ چشم و صورت : عینک با حفاظ جانبی، گاگل با تهویه مستقیم و غیر مستقیم، شیلد صورت روی عینک یا گاگل در مواجهه شدید

ارزیابی خطر: پاشش فلزات مذاب
نوع حفاظ چشم و صورت: شیلدهای صورت که روی گاگل استفاده شود

ارزیابی خطر: مواجهه با درجه حرارت بالا
نوع حفاظ چشم و صورت: شیلدهای صورت رفلکسی(بازتابی)

منبع خطر: مواد شیمیایی(کار با مایعات، اسیدها، گریس، آبکاری، حمل مواد شیمیایی)
ارزیابی خطر: پاشش و اسپری مواد
نوع حفاظ چشم و صورت: گاگل با تهویه غیر مستقیم (فنجانی یا نوع پوششی) ، شیلدهای صورت روی گاگل، ماسک های تمام صورت

ارزیابی خطر: میست های محرک
نوع حفاظ چشم و صورت: گاگل بدون تهویه (نوع پوششی)، شیلد صورت روی گاگل

نوع خطر: گرد وغبار( نجاری، پرداخت کاری و شرایط کاری در محیط پر گرد و غبار)
نوع حفاظ چشم و صورت: گاگل با تهویه مستقیم و غیر مستقیم

منبع خطر: نور یا تشعشع
ارزیابی خطر: (IR، UV، نور مرئی)
نوع حفاظ چشم و صورت: عینک با حفاظ جانبی، گاگل ها با تهویه مستقیم و غیرمستقیم، شیلد های صورت برای مواجهه شدیدکه روی عینک و یا گاگل استفاده شود، هلمت های جوشکاری که روی عینک و گاگل استفاده شود، ماسک های تمام صورت

ارزیابی خطر: لیزر
نوع حفاظ چشم و صورت: حفاظ چشم مناسب برای کار با لیزر را باید مطابق با استاندارد ANSI Z136.1 انتخاب نمایید.

ارزیابی خطر: جوشکاری-قوس الکتریکی
نوع حفاظ چشم و صورت: هلمت جوشکاری بر روی عینک یا گاگل با درجه کدورت ۱۰- ۱۴

ارزیابی خطر: جوشکاری با گاز
نوع حفاظ چشم و صورت: گاگل های جوشکاری، هلمت های جوشکاری بر روی گاگل یا عینک با درجه کدورت ۶-۸

ارزیابی خطر: برش گاز
نوع حفاظ چشم و صورت: گاگل های جوشکاری، هلمت های جوشکاری بر روی گاگل یا عینک با درجه کدورت ۳-۶

ارزیابی خطر: لحیم کاری
نوع حفاظ چشم و صورت : گاگل یا شیلد جوشکاری با درجه کدورت ۳-۴

ارزیابی خطر: لحیم کاری نرم با مشعل
نوع حفاظ چشم و صورت: عینک یا شیلد جوشکاری با درجه کدورت

گوشی های ایمنی

انواع گوشی های ایمنی با مزایا و معایب

انواع گوشی های ایمنی با معایب و مزایا

شغل برخی افراد طوری است که در محیط کار خود در معرض سروصدای زیاد یا صدهای بلند برای مدت طولانی هستند و این مسئله باعث کاهش و حتی از دست دادن شنوایی در آنها می شود؛ مانند آهنگری، مته کاری، کندن خیابان ها با وسایل سنگین و پرسروصدا و … . بنابراین استفاده از وسایل محافظ گوش برای این افراد لازم و ضروری است تا آسیبی به شنوایی آنها وارد نشود یا آسیب کمتری ببینند.

وسایل محافظ گوش
بسته به نوع شغل فرد، وسایل و روش های متفاوتی برای حفاظت از شنوایی وجود دارد، زیرا فرکانس و شدت صدای ایجاد شده در هر شغلی فرق می کند.
در برخی شغل ها که فرد با دستگاه های پرصدا سروکار دارد، بعد از چند ساعت کار، فرد باید مدتی به گوش خود استراحت دهد تا گوش او بتواند مقداری از اصوات وارد شده را کنترل کند.

انواع وسایل محافظ شنوایی گوش
طبق قوانین کار مقرر شده است که اگر فرد در محیط کاری قرار داشته باشد که شدت اصوات موجود در آن بیش از ۸۵ دسی بل باشد، باید از وسایل حفاظت از شنوایی استفاده کند .

۱-Ear plug  یا گوش بند ( گوشی های ایمنی )

گوش‌بند وسیله ای است که در داخل کانال (مجرای خارجی) گوش قرار می گیرد تا از رسیدن سر و صدای زیاد به گوش جلوگیری کند.
این وسیله در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد و برای آن که نقش حفاظتی خوبی داشته باشد، باید کاملا سایز کانال گوش باشد و فرد پس از نصب آن بر گوش خود، احساس کند که صداها را کمتر می شنود.

به طور متوسط گوش بندها حدود ۱۵ تا ۳۰ دسی بل از شدت صداها را می کاهند.
معمولا کارخانه های تولیدکننده گوش بند، آنها را از جنس سیلیکون یا پلاستیک و یا لاستیک می سازند.

نکته مهم این است که استفاده از وسایل محافظ شنوایی باید شرایطی را فراهم کند که از شدت صدای بلند کاسته شود، ولی در عین حال فرد توانایی شنیدن سایر صداهای موجود در محیط را داشته باشد تا اگر خطر یا حادثه ای مانند آتش سوزی در محل کار رخ داد، فرد بتواند به علایم صوتی هشدار دهنده را بشنود.
استفاده از گوش بندی که هوا بتواند در آن جریان داشته باشد بسیار مناسب می باشد، زیرا باعث تعدیل فشار در دوطرف گوش می شود

معایب گوش بند ( گوشی های ایمنی )

– اگر کسی دچار پارگی پرده صماخ گوش شده باشد و یا زخم و التهابی در کانال گوش خود داشته باشد، نمی تواند از گوش بند استفاده کند.
– کسانی که دچار عفونت گوش هستند و یا گوششان ترشح دارد، نمی توانند به راحتی از گوش بند استفاده کنند.

۲- Ear muff  یا گوشی ایمنی روی گوش

این وسیله بسیار شبیه هدفون می باشد و به طور کامل گوش را از بیرون می پوشاند. این وسیله هم به طورمتوسط حدود ۱۵ تا ۳۰ دسی بل از شدت صدا را می کاهد.
استفاده از این وسیله کم خطرتر از گوش‌بند می باشد، زیرا در خارج گوش قرار می گیرد و تماسی با داخل گوش ندارد تا مشکلی ایجاد کند، اما Ear muff  نیز معایبی دارد:
– افرادی که عینک به چشم می زنند، هنگام استفاده از Ear muff دچار مشکل می شوند.
– استفاده از Ear muff در هوای گرم بسیار سخت است و منجر به تعریق و گرمی زیاد گوش می شود.

مزایای Ear muff
– استفاده از Ear muff در هوای سرد، باعث گرم نگه داشتن گوش ها می شود.
– اگر فرد به هر دلیلی دچار ترشح مایع از گوش خود باشد، به جای استفاده از گوش‌بند می تواند از Ear muff  استفاده کند. با صلاحدید پزشک با پنبه جلوی ترشح گوش را بگیرد و Ear muff را روی پنبه قرار دهد.
– فردی که دچار پارگی پرده صماخ باشد، به راحتی می تواند از Ear muff استفاده کند.

۳- محافظ شنوایی الکترونیکی (گوشی های ایمنی )

این وسیله الکترونیکی سبب تنظیم صدا بر اساس شدت در تمام زمان ها می شود.
این نوع محافظ معمولا در مکان هایی مورد استفاده قرارمی گیرد که به صورت ناگهانی شدت صدای محیط بالا برود.
این نوع محافظ مانند Ear muff عمل می کند و حدود ۱۹ تا ۳۱ دسی بل از شدت صدا را می کاهد.
برخی محافظ های شنوایی الکترونیکی، هنگامی که صدا بیش از حد بلند است و برای سلامت شنوایی انسان مضر تشخیص داده می شود، به طور موقت صدا را قطع می کنند و پس از برطرف شدن صدای بلند، مجددا صدا را برقرار می کنند.
برخی از این نوع محافظ ها، صدای خطرزا را به سطح ایمن آن کاهش می دهند.

* چند نکته (گوشی های ایمنی)

– کارفرمای کارخانجاتی که محیط های پر سروصدا دارند، باید در نظر داشته باشند که برای حفظ سلامت شنوایی کارکنانش باید هر چند وقت یک بار (حداکثر سالی یک بار) باید از کارکنانش آزمون شنوایی بگیرند و آن را در پرونده شان ثبت کنند.
– مقایسه آزمایش های چند ساله یک فرد با یکدیگر باعث می شود میزان آسیب شنوایی وارده به او طی چند سال اندازه گیری گردد.
– کارفرمای مراکزی که محیط های پر سروصدا دارند، باید کارکنان خود را به استفاده مداوم از وسایل محاف شنوایی شنوایی مجبور کند و برای تسهیل این امر، در ابتدا باید آموزش های لازم را به آنها بدهند.

A nice entry

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

ادامه مطلب …

A small gallery

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

 • Nulla consequat massa quis enim.
 • Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.
 • In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.
 • Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi.

Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

ادامه مطلب …

A nice post

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

ادامه مطلب …