لباس حریق

لباس آتش نشانی

لباس آتش نشانی 

آتش نشانان برای کمک به مصدومان و یا گرفتاران در حریق ناگزیرند به شعله های آتش ورود کنند.پس باید لباسی مناسب بر تن کنند تا این ورود به آتش نتیجه خوبی در پی داشته باشد.در طی گذر زمان برای مقابله بهتر با حریق تجهیزات مناسبی ساخته شده است،همچنین لباس آتش نشانی با توجه به علم و دانش بشر در موقعیت بهتری رسیده است و برای هر محیطی لباس مخصوصی وجود دارد.

لباس حریق

لباس عملیاتی

لباس آتش نشانی برای محیط های مختلف

شعله های آتش
محیط رطوبت دار
محیط های اسیدی
در هر کدام از این محیط ها از لباس های مخصوصی می توان استفاده نمود.در این مقاله سعی خواهیم نمود تا شما کاربران گرامی را با لباس های عمومی آتش نشانی که در شهرها استفاده می شود آشنا کنیم.

آشنایی با انواع جنس لباس آتش نشانی :

باید در مقابل سوختن، ذوب شدن مقاوم باشد و همچنین از انعطاف خوبی برخوردار باشد و از سوزش جلوگیری به عمل آورد.برای این منظور از دو جنس کولار و نومکس استفاده می شود. کولار در سال ۱۹۶۵ توسط شرکت دوپونت ساخته شده و انعطاف پذیر است، نومکس نیز در مقابل حرارت و شعله مقاومت بالایی برخوردار بوده و در سال ۱۹۶۷ از فیبر مقاوم تولید شده است. کولار که توسط متخصصان پلیمری تولید شده است،سبک، بادوام و انعطاف پذیر بوده و در داخل خودرو، لباسهای ورزشی و وسایل نقلیه از آن استفاده می شود.نومکس نیز فیبر مقاومی است که لباس های ارتشی، عایق آتش حفاظتی، کارگران صنعتی و کامیون آتش نشانی موارد مصرف اصلی آن می باشد.

لباس متشکل از تیشرت، شلوار،کفش، محافظ گوش و لباسهای سراسری تا پا،در تمام این پوشاکهای محافظتی از کولار و نومکس استفاده می شود. به عنوان مثال در کفش آتش نشانها از چرم مقاومی استفاده می شود و برای دوخت آن نخ هایی از جنس نومکس بکار میرود.همچنین در کلاه آتش نشانی از پلاستیک مقاوم در برابر حرارت استفاده شده و برای محافظ گوش از کولار و یا نومکس استفاده می شود.

لباس حریق

لباس آتش نشانی

آشنایی با انواع لباس آتش نشانی

لباس های آتشنشانی از سه قسمت تشکیل شدن است به شرح زیر :

لایه ی بیرونی لباس آتش نشانی :

این قسمت باید محافظت از آتش را انجام داده و در برابر حرارت مقاوم باشد.همچنین از سایش جلوگیری به عمل آورده در مواقع انفجار محافظ خوبی بوده، از استحکام کششی بالایی برخوردار باشد.شاید بتوان گفت این لایه مهمترین قسمت را تشکیل داده و محافظت اصلی بر عهده این لایه است.بدین گونه که اگر این قسمت خاصیت خود را نداشته باشد مابقی لباس سریعتر از حالت اصلی خارج خواهند شد.

لایه ی میانی :

وظایف این قسمت از لباس را اینگونه توضیح داد : لایه ی ضد رطوبت بوده و از ورود و خروج رطوبت جلوگیری به عمل می آورد،سبب ریسک کمتر آسیب دیدگی شده و از قطر لباس می کاهد.از سوختن توسط آب گرم جلوگیری خواهد نمود.از جمله اثر کاهش دهنده استرس ناشی از گرمای زیاد را دارد و سبب گردش بهتر هوا بین لایه می گرددو پس از شستن هم به سریعتر خشک شدن لباس کمک می کند.

لایه داخلی :

این لایه کاملا ضد گرما بوده و در شعله ور شدن لباس و گرم شدن تاخیر ایجاد خواهد نمود.

کما اینکه تمامی بخش های لباس آتش نشانی از اهمیت بسیار مهمی برخوردار هستند و در انجام امدادرسانی به مامور آتش نشانی با ایجاد ضریب امنیت بیشتر کمک می کند ولی شاید لایه بیرونی مهمترین قسمت باشد.

 

0 پاسخ

گذاشتن دیدگاه

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *