ماسک نیم صورت CLIMAX مدل 745

ماسک ایمنی

ماسک تنفسی ایمنی

استفاده از ماسک تنفسی ایمنی با توجه به معضل بزرگ آلودگی هوا در شهرهای صنعتی به یکی از ضروریات زندگی تبدیل شده است. مسئله آلودگی هوا برای بسیاری از افراد جامعه به خصوص کودکان ، سالمندان ، بیماران تنفسی و قلبی مشکلات فراوانی را به همراه آورده است.

در این شرایط توصیه پزشکان این است که تا حد امکان از خانه خارج نشد و یا در صورت ضرورت حتما از ماسک های تنفسی استفاده کنید . با استفاده از ماسک های تنفسی بسته به نوع فیلتر و مواد به کار رفته برای ساختشان درصد بالایی از آلودگی هوا را می توان جذب ماسک نمود و هوای بهتری را تنفس کرد.

از این ماسک ها همچنین برای عدم انتقال بیماری های ویروسی و تنفسی مانند آنفولانزا و سل هم باید استفاده کرد. این ماسک ها در صورتی که تمام قسمت های بینی و دهان را پوشش دهند بسیار مناسب بوده و می توان از آنها در تمام شرایط استفاده نمود.

علاوه بر مواردی که گفته شد ممکن است محیط کار برخی افراد به گونه ای باشد که با مواد شیمیایی و یا براده چوب و فلزات در تماس باشند. به عنوان نمونه تکنسین های آزمایشگاه و بیمارستان، کارکنان معدن، کارکنان تراشکاری ها و چوب بری ها، رفتگران و کسانی که امور نظافت را انجام می دهند و …

در تمام مواردی که در بالا گفته شد با استفاده از ماسک های تنفسی می توان هوا را تا حد ممکن تصفیه و سپس تنفس نمود تا ریه ها و دستگاه تنفسی آسیب کمتری را متحمل شوند.

ماسک های تنفسی با توجه به شرایط کاری مورد استفاده به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

ماسک ایمنی

ماسک ایمنی

دسته بندی ماسک های تنفسی

با در نظر گرفتن نوع آلاینده های موجود در محیط ( ذرات گرد و غبار، گاز و بخار های سمی ) فیلترهای مختلفی برای ماسک های تنفسی استفاده می شود. در نظر داشته باشید عدم استفاده از ماسک منجر به آسیب های جدی به سلامت انسان در دراز مدت خواهد شد.

کارشناسان برای مشخص کردن نوع آلاینده ها جهت استفاده از ماسک مناسب، به کمک دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی نوع آلاینده را در واحد قسمت در میلیون (ppm) به دست آورده و با توجه به نتایج به دست آمده بهترین پیشنهاد را بازگو می کنند.

بر اساس نتایج حاصل از این آزمایش ها دسته بندی ماسک های تنفسی ایمنی به شرح زیر انجام می گیرد.

 •  ماسک تنفسی فیلتر دار :

در قسمت پایین و کناره های ماسک های فیلتر دار بسته به درصد آلودگی و تصفیه هوا یک یا دو فیلتر وجود دارد. فیلتر استفاده شده هم می تواند به صورت فیلتر معمولی بوده و برای حفاظت فیزیکی از آن استفاده کرد هم به صورت یک فیلتر مجهز و پیشرفته برای واکنش های شیمیایی و حذف آلاینده ها باشد.

 • ماسک تنفسی تمام صورت :

عموما این ماسک ها را با نام ماسک شیمیایی می شناسند. به جز کاربردی که این ماسک ها در هنگام شرایط جنگی دارند در مشاغلی که نیازی به استفاده از عینک و کلاه ایمنی نباشد، از ماسک های تمام صورت برای  محافظت چشم ها، بینی و دهان به راحتی می توان استفاده کرد. عموما این ماسک ها را برای کار با مواد شیمیایی و سم پاشی استفاده می کنند.

 • ماسک تنفسی نیم صورت :

ماسک های نیم صورت در واقع همان ماسک های فیلتر دار هستند که تنها دهان و بینی فرد را پوشش داده و برای مشاغلی که با مواد غیر حساسیت زا برای چشم و گوش سرو کار دارند کاربرد دارد.

 • ماسک فیلتر دار شیمیایی :

این ماسک ها جزو ماسک های تنفسی بسیار حساس هستند و بیشتر به صورت تمام صورتند. با استفاده از این ماسک ها از ورود مواد شیمیایی به بدن تا بیشترین حد جلوگیری می شود. برای ساخت این ماسک ها از فیلتر و قطعات بسیار مرغوب و با کیفیت استفاده می شود و قیمت آنها به نسبت سایر ماسک های تنفسی بیشتر است.

 • ماسک فیلتر دار صنعتی :

از ماسک های فیلتر دار صنعتی در صنایع استفاده فراوانی می شود و می توانند به شکل تمام صورت، نیم صورت و با فیلتر های معمولی یا پیشرفته طراحی و استفاده شوند.

 • ماسک سه لایه :

از ماسک های سه لایه یا کش دار برای استفاده افراد عادی به کار می رود. این ماسک ها در ضخامت های گوناگونی تولید شده و برای جلوگیری از نفود باکتری و میکروب و ترشحات تنفسی برای انجام کارهای روزمره استفاده می شوند.

 • ماسک جراحی :

این ماسک ها هم در دسته ماسک های سه لایه پزشکی قرار دارند. ماسک های جراحی یکبار مصرف بوده و از یک لایه داخلی، فیلتر میانی و لایه رطوبت گریز تشکیل می شوند و درونشان یک لایه جذب کننده رطوبت وجود دارد.

ماسک سوپاپدار

ماسک ایمنی

فیلتر ماسک های تنفسی

همانطور که در بالا اشاره شد، فیلتر های به کار رفته در ساخت ماسک های ایمنی تنفسی هم به صورت ساده بوده که برای محافظت های فیزیکی عمومی استفاده می شود و هم به صورت فیلترهای پیشرفته بوده که برای تصفیه هوا از آن استفاده می شود. برای ساخت فیلتر های پیشرفته از کاتالیزورهایی نظیر کربن فعال استفاده می کنند.

میزان مقاومت فیلتر در برابر مواد و ذرات روغنی

برای بیان کردن میزان مقاومت فیلتر در برابر مواد و ذرات روغنی از سه علامت N و R و P استفاده می کنند. فیلتر های گروه N در دسته فیلترهای ساده که مقاومت بالایی در برابر مواد روغنی ندارند قرار می گیرد، فیلتر های گروه R تا ۸ ساعت در برابر مواد روغنی قابل استفاده هستند و فیلتر های گروه P در دسته فیلتر های پیشرفته که تا ۴۰ ساعت کاری یا ۳۰ روز استفاده متوالی قابل استفاده هستند قرار می گیرند.

فیلترهای گروه N خود به چندین زیر مجموعه تقسیم می شوند. فیلتر های N95 که ۹۵ درصد آلاینده ها را جذب و هوا را تصفیه می کند. فیلترهای N99 حدودا ۹۹ درصد آلاینده ها را جذب و فیلتر های N100 در حدود ۹۹٫۹۷ درصد مواد آلاینده را به خود جذب و هوا را تصفیه می کند.

ماسک های تنفسی n95 برای استفاده در مشاغلی که با گرد و غبار ریز سر و کار دارند و یا در ماسک های جراحی مناسب هستند و برای کودکان و افرادی که موی صورت دارند پیشنهاد نمی شوند.

از آنجا که باید ماسک ها به گونه ای باشند که در برابر نفوذ گرد و غبار به داخل ریه ها جلوگیری کنند، طبقه بندی های مختلفی برای آنها وجود دارد. این طبقه بندی به صورت:

 • FFP1 برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی با میزان تراکم ۵٫۴ برابر حد مجاز.
 • FFP2 برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا میزان سمی بودن کم تا متوسط با میزان تراکم ۱۲ برابر حد مجاز.
 • FFP3  برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا میزان سمی بودن کم تا زیاد با میزان تراکم ۵۰ برابر حد مجاز.

همچنین برای تجهیزات و کارتریج های موجود در ماسک های تنفسی از کد گذاری رنگی محصولات استفاده می کنند که هر کد رنگ بیانگر یک ویژگی خاص در ماسک است.

 • برچسب سیاه بیانگر مقاومت ماسک فیلتر دار در برابر بخارات حلال ها و ترکیبات ارگانیک است.
 • برچسب سفید بیانگر مقاومت در برابر گاز های اسیدی مانند گاز کلر، سولفید هیدروژن و دی اکسید گوگرد است.
 • برچسب زرد بیانگر مقاومت در برابر بخارهای مواد آلی و اسیدی است.
 • برچسب سبز بیانگر مقاومت در محیط هایی که آمونیاک و متیل آمین وجود دارد هست.

بهترین ماسک تنفسی

هنگام خرید و انتخاب ماسک تنفسی علاوه بر انتخاب درست فیلتر ماسک باید نکاتی را هم در نظر بگیریم تا ضریب ایمنی بیشتری برای انجام کار داشته باشیم. از جمله:

 •  ماسک انتخابی باید دارای یک دماغ گیر فلزی قابل تنظیم باشد تا ماسک محکم تر بر روی صورت قرار گرفته و پایین نیاید.
 • ماسک های یک بار مصرف اگر در لایه داخلی خود ساختار فوم مانند داشته باشند راحت تر هستند و ایمنی بیشتری دارند.
 • ماسک هایی که یک دریچه تنفسی داشته باشند که هم راحت تر بتوان تنفس کرد و هم از عرق کردن صورت جلوگیری کنند مناسب تر است.
 • حتما در کارهایی که با مواد شیمیایی یا ریزگرد ها سر و کار داریم از ماسک مناسب استفاده کنیم، چرا که در غیر این صورت ممکن است ریزگردها وارد ریه و دستگاه تنفسی شده و مشکلات جدی در سلامت به وجود آید.

در محیط های کاری صنعتی و یا آزمایشگاه ها علاوه بر اینکه استفاده از ماسک ضروری و الزامی است، استفاده از سایر تجهیزات ایمنی نظیر دستکش ضد برش، دستکش ضد حلال، دستکش ضد اسید و … هم ضروری است.

ایرماف

محافظ گوش

ماسک شیمیایی نیم صورت سیلیکونی ۳M سری ۷۵۰۰

ماسک شیمیایی نیم صورت سیلیکونی ۳M سری ۷۵۰۰

ماسک نیم صورت CLIMAX مدل 745

ماسک نیم صورت CLIMAX مدل ۷۴۵

0 پاسخ

گذاشتن دیدگاه

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *